Archiwum reportaży

Pomagają nam:

www.karcher.pl/

Uncategorized

Ciechanów Wąskotorowy 23.04.2017

Prawdziwa archeologia kolejowa :)

Podczas remontu ulicy Sienkiewicza w Ciechanowie odsłonięto fragment szyn w łuku. W tle nowy dworzec autobusowy:

ciech wykop

Kolej Wąskotorowa Kalisz – Turek i koleje cukrowni Zbiersk

Nieco korygując poprzedni wpis chciałem uprzejmie poinformować, że pomysł na książkę jednak się pojawił :) Tym razem w zespole dwuosobowym, razem z kol. Robertem M. z Kalisza zbieramy wszelkie materiały o tych liniach. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie zdjęcia, dokumenty, bilety i informacje. Białą plamą okazuje się nie tylko okres międzywojenny, ale co dziwne przede wszystkim lata 50 – 70 XX w. Terminu wydania na razie nie podajemy, to praca raczej na lata niż miesiące. Ale się sprężamy :) Niejako na zachętę dwa moje zdjęcia z 1994 r.: Zbiersk i Russów.

zbiersk94_02

zbiersk94_04

Ciekawy jest wzór pieczęci, którym przez lata posługiwano się na kolei powiatowej Kalisz – Turek. Przypomina on nieco XIX wieczne pieczęcie linii normalnotorowych:

zbiersk-stempel

 

… się ukazała. Uprzejmie proszę o krytykę, wytykanie błędów i pomyłek :)

Przy tej okazji kilka słów komentarza ‚od kuchni’: ok. 15 lat poszukiwań, 1 wystawa, 6 prelekcji o historii kolejki, 45 osób które użyczyły posiadanych zdjęć i materiałów, ok. 30 dalszych osób, które pomogły, ponad 60 wyjazdów na Kurpie, 200 stron, ponad 300 zdjęć i grafik, no i: last but not least: wieeelka satysfakcja z kontaktów z ludźmi, z odkrywania zapomnianej historii kolei. Nigdzie do tej pory nie spotkałem tak przyjaznego przyjęcia jak na Kurpiach. Mimo, że nie jestem z tych stron. Mimo, że pytałem o dawne, bardzo techniczne sprawy.

Są kwestie, które odkrywałem dopiero pod koniec poszukiwań: tajemnicze linie – leśna z Wincenty z lat 20. i I wojenna  z Piszu (chyba?) przez Turośl (tą północną) do wsi Łączki… Jak niewiele wiemy o kolejach!

Książka jak zwykle do nabycia u Wydawcy:

https://www.eurosprinter.com.pl/koleje-waskotorowe-na-kurpiach.html

pozdr

a

PS. Na razie wiedzy i pomysłów na dalsze publikacje brak …

Siedem parowozów w symetrycznym dystansie zataczając koło na trójkącie …

Relacja prasowa z 1923 r. (źródło i data każdorazowo zawarte są w nazwie pliku):

Hrubieszów Głos Lubelski 1923.12.16 01 Hrubieszów Głos Lubelski 1923.12.16 02

Gruszki z 1919 r.

Kiedyś poszukiwałem dowodu na to czy kolejka wąskotorowa Bystrzyca – Łęczna kursowała także po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Otóż wydaje się że tak, a przyczynek do rozwiązania tej zagadki znalazłem w ogłoszeniu sadowniczym z listopada roku 1919:

Bystrzyca Ziemia Lubelska 1919.11.01

Kolej Wilanowska 1905 r.

Wilanowska Sbornik Zakonov Carstva Polskago

Poświąteczne remanenty

Korzystając z wolnej chwili przeglądam biblioteki cyfrowe. Dostępne jest coraz więcej ciekawych dokumentów. Dla przykładu „Ustawa Tow. Akcyjnego Wilanowskiej Wązkotorowej Drogi Żelaznej” zatwierdzonej przez cara w 1896 r. dostępna w całości TU:

Wilanowska Ustawa

Przy okazji zupełnie znalazłem zupełnie niekolejowe „Przepisy jazdy na cyklach” (tj. rowerach). Niektórym warszawskich rowerzystom przydałby się taki egzamin! I mierna prędkość :)

Przepisy jazdy na cyklach Rocznik Warszawski 1906

 

Ostrołęcka (Myszyniecka) Kolej Wąskotorowa

Ukazała się zapowiedź wydawnictwa Eurosprinter:

https://www.eurosprinter.com.pl/koleje-waskotorowe-na-kurpiach.html

Nadal poszukujemy wszelkich zdjęć i materiałów dotyczących jej historii i taboru. W ramach podziękowania, oczywiście oprócz podania źródła oferujemy egzemplarz książki, gdy już się ukaże.

Kolej wąskotorowa Łęczna – Kijany – Bystrzyca – Nasutów

Poszukujemy wszelkich informacji o tej kolejce, zbudowanej przez Austriaków w czasie I wojny światowej. Szczególnie interesujące są informacje czy po odzyskaniu niepodległości w 1918 kolej ta funkcjonowała w ruchu publicznym. Później przejęła ją cukrownia Lublin do przewozu buraków. Rozebrano ją jeszcze przed 1930 r. Znany jest jedynie rozkład jazdy obowiązujący od marca 1918 r. (ze zbiorów AP Piotrków):

Leczna rozklad 1918

oraz mapa linii (dostępna na stronie mapywig.org w dziale mapy austriackie „Lublin i okolice”) z 1917 r.:

Leczna 01 Leczna 02 Leczna 03

Mam wątpliwości co do rzetelności tej mapy – wg. innych źródeł była też bocznica (pętla) przy stacji normalnotorowej Bystrzyca.

Monografia Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy budowy naszej kolei ukazała się drukiem jej monografia. Do nabycia na stronach Wydawnictwa lub w sezonie w Rogowie. Bagażnik pełen prezentów:ksiazka