Archiwum reportaży

Pomagają nam:

www.karcher.pl/

Reportaże

Poniższe wpisy i wiadomości powstały w wyniku pracy i zainteresowań wielu wolontariuszy wąskotorowych. Wszystkim pomagającym serdecznie dziękujemy! Pomagać można nie tylko przekazując nam 1% swoich podatków ale i przekazując informacje, zdjęcia i dokumenty.

Adres kontaktowy: biuro(małpa)kolejrogowska.pl lub na adres Fundacji w Rogowie.

Poniżej zdjęcie pociągu z 1935 r. z Kolei Rogów – Rawa – Biała obsługiwanej obecnie przez Fundację (więcej historii naszej linii jest tu):

Okruchy historii i współczesności zbiera i publikuje Andrzej Tajchert.

Ciechanów Wąskotorowy 23.04.2017

Prawdziwa archeologia kolejowa :)

Podczas remontu ulicy Sienkiewicza w Ciechanowie odsłonięto fragment szyn w łuku. W tle nowy dworzec autobusowy:

ciech wykop

Kolej Wąskotorowa Kalisz – Turek i koleje cukrowni Zbiersk

Nieco korygując poprzedni wpis chciałem uprzejmie poinformować, że pomysł na książkę jednak się pojawił :) Tym razem w zespole dwuosobowym, razem z kol. Robertem M. z Kalisza zbieramy wszelkie materiały o tych liniach. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie zdjęcia, dokumenty, bilety i informacje. Białą plamą okazuje się nie tylko okres międzywojenny, ale co dziwne przede wszystkim lata 50 – 70 XX w. Terminu wydania na razie nie podajemy, to praca raczej na lata niż miesiące. Ale się sprężamy :) Niejako na zachętę dwa moje zdjęcia z 1994 r.: Zbiersk i Russów.

zbiersk94_02

zbiersk94_04

Ciekawy jest wzór pieczęci, którym przez lata posługiwano się na kolei powiatowej Kalisz – Turek. Przypomina on nieco XIX wieczne pieczęcie linii normalnotorowych:

zbiersk-stempel

 

Myszyniecka książka …

… się ukazała. Uprzejmie proszę o krytykę, wytykanie błędów i pomyłek :)

Przy tej okazji kilka słów komentarza ‚od kuchni’: ok. 15 lat poszukiwań, 1 wystawa, 6 prelekcji o historii kolejki, 45 osób które użyczyły posiadanych zdjęć i materiałów, ok. 30 dalszych osób, które pomogły, ponad 60 wyjazdów na Kurpie, 200 stron, ponad 300 zdjęć i grafik, no i: last but not least: wieeelka satysfakcja z kontaktów z ludźmi, z odkrywania zapomnianej historii kolei. Nigdzie do tej pory nie spotkałem tak przyjaznego przyjęcia jak na Kurpiach. Mimo, że nie jestem z tych stron. Mimo, że pytałem o dawne, bardzo techniczne sprawy.

Są kwestie, które odkrywałem dopiero pod koniec poszukiwań: tajemnicze linie – leśna z Wincenty z lat 20. i I wojenna  z Piszu (chyba?) przez Turośl (tą północną) do wsi Łączki… Jak niewiele wiemy o kolejach!

Książka jak zwykle do nabycia u Wydawcy:

https://www.eurosprinter.com.pl/koleje-waskotorowe-na-kurpiach.html

pozdr

a

PS. Na razie wiedzy i pomysłów na dalsze publikacje brak …

Siedem parowozów w symetrycznym dystansie zataczając koło na trójkącie …

Relacja prasowa z 1923 r. (źródło i data każdorazowo zawarte są w nazwie pliku):

Hrubieszów Głos Lubelski 1923.12.16 01 Hrubieszów Głos Lubelski 1923.12.16 02

Gruszki z 1919 r.

Kiedyś poszukiwałem dowodu na to czy kolejka wąskotorowa Bystrzyca – Łęczna kursowała także po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Otóż wydaje się że tak, a przyczynek do rozwiązania tej zagadki znalazłem w ogłoszeniu sadowniczym z listopada roku 1919:

Bystrzyca Ziemia Lubelska 1919.11.01